start
|
mapa
|
szukaj
  Aktualności
Książki naszego dzieciństwa
Wystawa WaKou... co? wernisaż 24 marca 2016, godz. 17:00
Najpiękniejsza Marzanna 2016 roku - GŁOSOWANIE
Warsztaty wykonywania ozdób wielkanocnych
Wesołego Alleluja! Świąteczne kartki pocztowe ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy
   Strona główna Aktualności
Aktualności
Książki naszego dzieciństwa PDF Drukuj Email
29.03.2016.
okladkaZ okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, obchodzonego 2 kwietnia (w rocznicę urodzin H.Ch. Andersena), proponujemy powrót do wspomnień, w świat dziecięcych lektur z II połowy XX w.

Zapraszamy do muzeum w najbliższą sobotę, w godz. 11-13.
W programie: czytanie wierszy Jana Brzechwy, rozmowy
o ulubionych lekturach oraz warsztaty wykonywania zakładek do książek (zajęcia bezpłatne).

Na mini wystawie w holu muzeum pokażemy wybrane książki ze zbiorów Biblioteki Muzeum Zabawek i Zabawy. Ukochane lektury dzieci, których dzieciństwo przypadło na lata 1950 - 1990 (wybór jest subiektywny i z konieczności ograniczony). Książki Hanny Januszewskiej, Jana Brzechwy, Ewy Szelburg-Zarembiny, Ludwika Jerzego Kerna, ale również H. Ch. Andersena. Starannie wydane,
z ilustracjami artystów tej miary, co Jan Marcin Szancer, Maria Orłowska-Gabryś, Danuta Imielska - Gebethner, Bohdan Butenko, Henryk Tomaszewski, Adam Kilian i wielu innych.

W tym okresie powstało także wiele wybitnych książek autorskich, np. Mieczysława Piotrowskiego „Szare uszko" czy Janusza Stannego „O malarzu rudym jak cegła", które do dziś zachwycają swoim nowatorstwem i oryginalnością. Cieszy fakt, ze wiele z tych książek jest stale wznawianych (często jako reprinty), na fali zainteresowań czasami PRL - sztuką i wzornictwem tego okresu.

Wystawa książek, w holu muzeum, potrwa do końca maja.

Na spotkanie zapraszamy całe rodziny, ponieważ „książki dziecięce mają moc integracji pokoleń - dostarczają młodym emocji wtajemniczenia w baśń, bajkę, przygodę, starszych przenoszą w kraj lat dziecięcych..." (Anna Spiss, Książki z dziecięcej biblioteczki, „Zabawy i Zabawki" nr 1-4/2010, s.274).

W tym dniu zainaugurujemy w muzeum akcję UWOLNIJ KSIĄŻKĘ DLA DZIECI, zgodnie z ideą bookcrossingu, czyli nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w specjalnie przygotowanych miejscach, aby znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. W holu muzeum, na oznakowanej półce, będzie można zostawić „niepotrzebne" książki dla dzieci , ale również sięgnąć po książki przyniesione przez innych.

fot. okładka książki: Jan Brzechwa, "Brzechwa Dzieciom", Nasza Księgarnia, 1953  


 
Wystawa WaKou... co? wernisaż 24 marca 2016, godz. 17:00 PDF Drukuj Email
21.03.2016.
wakuowaWystawa WaKou... co?

Jak to jest nie mieć nazwy? Jak to jest być jedną z najpopularniejszych zabawek XX wieku i nie być wystarczająco ważnym w poważnym świecie przedmiotem, żeby trafić do historii ot tak, za samo istnienie? Powstać w czasie drugiej wojny światowej i nie mieć z nią nic wspólnego? Mieć dwóch wynalazców w Szwajcarii, którzy nigdy o sobie nie wspominają i schowanego w mrokach dziejów pana Schowanka (nazywanego przez niektórych małym Batą) z Czech, który - jak dzisiaj twierdzą ci, którzy kupili współcześnie jego założoną ponad 100 lat temu fabrykę - produkował ją jeszcze przed jej wynalazcami...

24 marca - 9 października 2016
wernisaż 24 marca 2016, godz. 17:00
 
Najpiękniejsza Marzanna 2016 roku - GŁOSOWANIE PDF Drukuj Email
22.03.2016.
marzanny-2015W holu Muzeum od 21.03.2016 r. można zobaczyć marzanny przyniesione w pierwszy dzień wiosny.

Muzeum Zabawek i Zabawy wspólnie z Radiem Kielce organizują już 10. konkurs piękności dla marzann. Zapraszamy do głosowania przez SMS wysyłany na numer 7243. W treści SMS-a należy wpisać słowo – Konkurs, a następnie wpisać odpowiedni numer Pracy Konkursowej (np. Konkurs 999). Koszt jednego SMS-a wynosi 2 zł netto (2,46 zł brutto – w tym 23% VAT).

Marzanny można oglądać w Muzeum lub na stronie Radia Kielce.

Na zdjęciu laureatki z 2015 r.

 doc regulamin-konkursu-marzanna-2016

 

 

 

 

 
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. » koniec »»

Pozycje :: 1 - 8 z 605
dzieje  
www.muzeumzabawek.eu
 
KALENDARIUM
GALERIA
KONTAKT
  
DLA ZWIEDZAJĄCYCH

MUZEUM ZABAWEK I ZABAWY  ::  www.muzeumzabawek.eu  ::  poczta@muzeumzabawek.eu  ::  zaloguj