start
|
mapa
|
szukaj
  Aktualności
Książki naszego dzieciństwa
Wystawa WaKou... co? wernisaż 24 marca 2016, godz. 17:00
Najpiękniejsza Marzanna 2016 roku - GŁOSOWANIE
Warsztaty wykonywania ozdób wielkanocnych
Wesołego Alleluja! Świąteczne kartki pocztowe ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy
   Strona główna Wystawy Kolekcje
Kolekcje
"Simpsonowie. Kolekcja bez końca..." PDF Drukuj Email
03.09.2015.
 

simpsonowie_-_plakat_na_strone-2

Wernisaż wystawy pt. ,,Simpsonowie. Kolekcja bez końca..." odbędzie się w Muzeum Zabawek i Zabawy 9 października 2015 r. o godz. 17.00.

Na wystawie będzie można zobaczyć kolekcję przedmiotów związanych z amerykańskim serialem animowanym pt. ,,Simpsonowie". Właścicielami kolekcji są Marta i Dawid Lasotowie z Rzeszowa.

Początki kolekcji sięgają 2006 roku, kiedy Dawid, będący wielkim fanem tego serialu, otrzymał od Marty (wtedy jeszcze koleżanki) pierwszą małą maskotkę Homera Simpsona. Odtąd systematycznie zbiór powiększał się, choć przedmioty związane z tym serialem nie są łatwo dostępne na polskim rynku. Z pomocą przyszły portale aukcyjne w Polsce, a także kontakty z kolekcjonerami z USA, które Dawid nawiązał pięć lat temu. W zbiorach znajdują się także gadżety pochodzące z takich krajów, jak Japonia, Belgia, Wielka Brytania, Włochy, Niemcy, Austria czy Czechy. Obecnie Marta i Dawid skupiają się na zbieraniu przedmiotów o dużej wartości kolekcjonerskiej, w większości unikatowych.

Do ,,pereł" zbioru można zaliczyć kompletną serię figurek ,,Couch Gags", które przedstawiają w sposób żartobliwy całą rodzinę Simpsonów siedzących na kanapie, czy też komplet talerzy ręcznie zdobionych złotem. W skład kolekcji wchodzą zabawki, maskotki, figurki ceramiczne, ubrania, przybory toaletowe, komiksy, przedmioty szklane, artykuły spożywcze.

Wystawę ,,Simpsonowie. Kolekcja bez końca..." będzie można oglądać w Muzeum Zabawek i Zabawy do 17 stycznia 2016 r.


Kilka ciekawostek o serialu ,,Simpsonowie"


 • ,,Simpsonowie" to amerykański animowany serial komediowy przeznaczony dla starszej

widowni, wymyślony przez Matta Groeninga i emitowany w stacji FOX. Jest satyrą na amerykański styl życia i kulturę. Produkowany bez przerwy od 1989 roku. Do chwili obecnej powstało 26 sezonów.

 • Matt Groening stworzył Simpsonów minutę przed spotkaniem z producentami, ponieważ nie chciał stracić praw autorskich do swojego komiksu ,,Life in Hell".

 • Serialowa rodzinka Simpsonów mieszka w Springfield, a w jej skład wchodzą Homer, Marge, Bart, Lisa i Maggie.

 • Żółty kolor skóry Simpsonów ma przykuć uwagę widzów podczas przełączania kanałów TV.

 • Głos pod postać Barta Simpsona podkłada aktorka Nancy Cartwright.

 • Słynny okrzyk Homera ,,D'oh!" znajduje się w angielskim słowniku wydanym przez Oxford. Poza tym objęty jest prawami autorskimi.

 • Simpsonowie to najdłużej emitowany serial w godzinach największej oglądalności. Pobił też rekord w największej ilości zaproszonych gości. Było ich ponad 600 w 532 odcinkach.

 • Producent serii James L. Brooks zawarł umowę ze stacją FOX, dzięki której nie ingeruje ona w scenariusz serii. Dlatego też w niektórych odcinkach słyszymy jak postacie naśmiewają się ze stacji.

 • W latach 1994-1995 TVP 1 wyemitowała 1, 2 i 3 sezon ,,Simpsonów", jako jedyna stacja,

w kolejności produkcji.

 • W 2000 r. ,,Simpsonowie" zostali nagrodzeni gwiazdą w Hollywodzkiej Alei Sław.

 • Latem 2007 r., po sezonie 18. i równych 400 odcinkach, wyprodukowano pełnometrażowy film animowany ,,Simpsonowie - Wersja Kinowa", który trafił także do Polski w wersji

z dubbingiem i napisami.


Ciekawostki - netografia:

https://www.youtube.com/watch?v=FSCNxDPLVNk

https://pl.wikipedia.org/wiki/Simpsonowie


Opracowanie tekstów:

Jacek Gonciarz


 
dzieje  
www.muzeumzabawek.eu
 
KALENDARIUM
GALERIA
KONTAKT
  
DLA ZWIEDZAJĄCYCH

MUZEUM ZABAWEK I ZABAWY  ::  www.muzeumzabawek.eu  ::  poczta@muzeumzabawek.eu  ::  zaloguj