start
|
mapa
|
szukaj
  Aktualności
Książki naszego dzieciństwa
Wystawa WaKou... co? wernisaż 24 marca 2016, godz. 17:00
Najpiękniejsza Marzanna 2016 roku - GŁOSOWANIE
Warsztaty wykonywania ozdób wielkanocnych
Wesołego Alleluja! Świąteczne kartki pocztowe ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy
   Strona główna Wystawy Wystawy historyczne
Wystawy historyczne
"Szlagiery z polskich spółdzielni zabawkarskich z lat 1950-1990" PDF Drukuj Email
20.05.2014.

podziekowanieeee_1Szlagier - to zarówno przebój jako piosenka, jak i nowość mająca w danym czasie duże powodzenie u publiczności. (Słownik Języka Polskiego).

Bez wątpienia jednymi z większych szlagierów epoki PRL były zabawki wytwarzane w polskich spółdzielniach zabawkarskich. Od roku 2009 w muzeum oglądać mogliśmy poświęconą tej tematyce wystawę „Made in Poland".

Ponieważ w zbiorach znajduje się największa w Polsce kolekcja zabawek wykonanych w spółdzielniach, postanowiliśmy zorganizować kolejną ekspozycję poświęconą tej tematyce.

Znajdą się na niej eksponaty odzwierciedlające przedmioty codziennego użytku (kuchenki, mebelki, telefony, zestawy do majsterkowania, gotowania) , główki i matryce , półprodukty do wykonywania zabawek, a także ciekawostki , które mimo że spełniały wszelkie kryteria nigdy na rynek zabawkarski nie weszły, pozostały prototypami. Pokażemy także bardzo popularne przed laty książeczki, które obecnie są wznawiane i cieszą się dużym zainteresowaniem. Przewidziany jest także mini kącik telewizyjno-czytelniczy, w którym dzieci i dorośli będą mogli obejrzeć film o historii polskiej spółdzielczości zabawkarskiej, a także poczytać.

Ekspozycja „Szlagiery z polskich spółdzielni - zabawki z lat 1950-1990" jest udostępniana Naszym Gościom od piątku 16.05.2014 r.

Obok największej kolekcji polskich zabawek, produkowanych w spółdzielniach zabawkarskich, gromadzimy również najciekawsze literacko i graficzne książki dla dzieci z okresu PRL. Na wystawie prezentujemy wznowione po latach książki z tamtych czasów. Są to reprinty, czyli przedruki oryginalnych pierwszych wydań, niekiedy tylko nieznacznie zmienione. Niech będą dla Państwa wzruszającym wspomnieniem z dzieciństwa, a dla młodszych czytelników ciekawą, wartościową lekturą.

Cztery tomy książeczek z serii wydawniczej Poczytaj mi mamo, po dziesięć w jednym tomie, wydała ponownie, w latach 2010-2013, „Nasza Księgarnia". Zebrano najpiękniejsze utwory, jakie przez lata, od roku 1951 ukazywały się w tej serii.

Wydawnictwo „Dwie siostry" już od kilku lat wydaje reprinty niezapomnianych książek dla dzieci, ze znakomitymi ilustracjami, m.in.: Janusza Stannego, Bohdana Butenki, Henryka Tomaszewskiego, Marii Orłowskiej-Gabryś czy Mirosława Pokory. Prezentujemy część z nich: Wanda Chotomska, 30 lutego, il. Mirosław Pokora, Antoni Marianowicz, Raz czterej mędrcy, il. Janusz Stanny, Julian Tuwim, Pan Maluśkiewicz i wieloryb, il. Bohdan Butenko, Marian Orłoń, Ostatnia przygoda detektywa Noska, il. Jerzy Flisak, Wiktor Woroszylski, Gabryś, nie kapryś, il. Henryk Tomaszewski, Krystyna Boglar, Gucio i Cezar, il. Bohdan Butenko.

Wydawnictwo BABARYBA przypomniało ulubioną książkę kilku pokoleń Polaków - „Gałgankowy skarb" autorstwa Zbigniewa Lengrena, rysownika znanego z „Przekroju", twórcy niezapomnianego Profesora Filutka oraz dwie książki Wandy Chotomskiej z ilustracjami Edwarda Lutczyna: Kurczę blade oraz Smok ze smoczej jamy.

Natomiast „Wytwórnia" przekazało jedną z kilku wznowionych, cieszących się ogromnych powodzeniem, autorskich książek Janusza Stannego, niedawno zmarłego wybitnego polskiego grafika. O malarzu rudym jak cegła, wydana po raz pierwszy od 1961 roku, to nadal nowoczesna kompozycyjnie i literacko książka.

„Muzeum Książki Dziecięcej poleca" - nowa seria wydawnictwa MUZA przypomina książki z okresu PRL. Na wystawie pierwsze wznowienie debiutanckiego tomiku wierszy Wandy Chotomskiej Tere-fere z roku 1958. Pełne humoru teksty zostały zilustrowane przez Bohdana Butenkę.

Książki na wystawę ofiarowały wydawnictwa: Nasza Księgarnia, Dwie Siostry, Wytwórnia, BABARYBA, MUZA S.A.

szlagiery_z_polskich_spdzielni_800x542

 

 

 

 
Miasto zabawek PDF Drukuj Email
04.01.2011.

miasto_zabawek

Czytaj całość…
 
Dzieje pewnego muzeum PDF Drukuj Email
15.10.2009.

wystawa_historyczna


 

Czytaj całość…
 
dzieje  
www.muzeumzabawek.eu
 
KALENDARIUM
GALERIA
KONTAKT
  
DLA ZWIEDZAJĄCYCH

MUZEUM ZABAWEK I ZABAWY  ::  www.muzeumzabawek.eu  ::  poczta@muzeumzabawek.eu  ::  zaloguj