start
|
mapa
|
szukaj
  Aktualności
Książki naszego dzieciństwa
Wystawa WaKou... co? wernisaż 24 marca 2016, godz. 17:00
Najpiękniejsza Marzanna 2016 roku - GŁOSOWANIE
Warsztaty wykonywania ozdób wielkanocnych
Wesołego Alleluja! Świąteczne kartki pocztowe ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy
   Strona główna Wystawy Galeria Dziecięca Abrakadabra
Galeria Dziecięca Abrakadabra
Fotosy z filmów dla dzieci i młodzieży PDF Drukuj Email
11.01.2016.

fotosy_z_filmow_dla_dzieci_i_mlodziezy_-_jpg

 

 

 

 

Wystawę blisko 100 fotosów z filmów dla dzieci i młodzieży będzie można oglądać w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach od 28 stycznia 2016 r.

Ekspozycję stanowić będą fotosy ze zbiorów Jacka Gonciarza. Eksponowane fotosy to fotografie zrobione na planach zdjęciowych przeznaczone do promocji filmów. W większości pochodzą z polskich filmów fabularnych i animowanych zrealizowanych w latach 60., 70. i 80. XX w. Na wystawie nie zabraknie fotosów z takich produkcji jak: ,,Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie", ,,Proszę słonia", ,,Akademia Pana Kleksa", ,,Szaleństwa panny Ewy" czy ,,Podróż za jeden uśmiech". Całość ekspozycji dopełnią afisze, cenniki biletów i projekty architektoniczne kin.

Wszystkie fotosy wykonane zostały na czarno-białym papierze fotograficznym.

Część z nich stworzono dla rodzimych kin, a niektóre z nich przeznaczano na eksport. W czasach swojej świetności (obok plakatów) były reklamą filmów, które wchodziły, bądź miały dopiero wejść na ekrany kin. Fotosy na których pojawiały się sceny ze znanymi aktorami lub postaciami z animacji były magnesem zachęcającym do obejrzenia danego tytułu.

Te swego rodzaju zdjęcia nie były wykonywane z negatywu naświetlonej taśmy filmowej, lecz robione były przy użyciu aparatu fotograficznego przez specjalnie zatrudnioną osobę którą był ,,fotograf - fotosista". Dawniej ze względu na głośną pracę aparatu, fotosista robił zdjęcia po skończonym ujęciu. Jeszcze raz ustawiał aktorów lub lalki (jeśli była to animacja) w odpowiednim oświetleniu.

Dziś, wraz z nadejściem ery fotografii cyfrowej, fotosista pracuje najczęściej równolegle z operatorem, uważając by nie zakłócić toku realizacji filmu. Papierowe fotosy zostały zastąpione przez te w wersji cyfrowej, które przeważnie można oglądać na stronach internetowych. Jednakże kadry tych papierowych starych fotosów zawierają w sobie niepowtarzalny urok, wspomnienia i dużo filmowej magii o czym będą się mogli Państwo przekonać przychodząc na wystawę do muzeum.


 
dzieje  
www.muzeumzabawek.eu
 
KALENDARIUM
GALERIA
KONTAKT
  
DLA ZWIEDZAJĄCYCH

MUZEUM ZABAWEK I ZABAWY  ::  www.muzeumzabawek.eu  ::  poczta@muzeumzabawek.eu  ::  zaloguj