start
|
mapa
|
szukaj
  Aktualności
Książki naszego dzieciństwa
Wystawa WaKou... co? wernisaż 24 marca 2016, godz. 17:00
Najpiękniejsza Marzanna 2016 roku - GŁOSOWANIE
Warsztaty wykonywania ozdób wielkanocnych
Wesołego Alleluja! Świąteczne kartki pocztowe ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy
   Strona główna Nasza oferta Lekcje muzealne
Lekcje muzealne

OFERTA EDUKACYJNA MUZEUM ZABAWEK I ZABAWY NA ROK 2015-2016

  Zajęcia edukacyjne odbywają się od wtorku do piątku

w godzinach od 9.00 do 14.00.

 

Wielkość grupy do 25 osób, minimalna ilość 10 osób

Bilet na zajęcia edukacyjne w cenie 9 zł

Rezerwacje telefoniczne lekcji od wtorku do niedzieli w godz. 9.00-16.00.

Przyjmujemy jedynie rezerwacje zgłoszone najpóźniej na tydzień przed planowaną wizytą.

Obok zajęć edukacyjnych ciekawą ofertą są również zajęcia rekreacyjno-animacyjne oraz rodzinne zajęcia edukacyjne towarzyszące wystawom. Odbywają się na takich samych zasadach jak pozostałe zajęcia. Grupa uczestników może liczyć maksymalnie do 25 osób. Rodzinne zajęcia edukacyjne ze zwiedzaniem kosztują 9 zł.

Informacje potrzebne do rezerwacji:

-termin wizyty;

-wielkość grupy i wiek uczestników;

-dane kontaktowe: adres instytucji i telefon opiekuna grupy.

Rezerwacje pod numerem telefonu: 041 34 337 06

1. Do muzeum należy przyjść 5-10 minut przed godziną rozpoczęcia zajęć.

2. Jeżeli istnieje konieczność skrócenia zajęć, prosimy o powiadomienie prowadzącego przed rozpoczęciem spotkania.

3. Na grupy, które nie uprzedziły o spóźnieniu, czekamy tylko 15 minut od momentu, gdy zajęcia powinny się rozpocząć.

4. W wypadku znacznego naruszenia ładu i porządku przez uczestników zajęć, prowadzący może zakończyć je wcześniej. Opiekun grupy ma obowiązek dbać o właściwe zachowanie uczestników lekcji
i warsztatów.

5. Muzeum zastrzega sobie prawo do odwołania lub zmiany tematu zajęć po wcześniejszym powiadomieniu zamawiającego.

Treści i metody prowadzenia zajęć są dostosowane do wieku uczestników.

 

 

 

  Edukacyjne zajęcia muzealne wrzesień 2015 r. - czerwiec 2016 r.

 

 

  Zajęcia prowadzone w sali konferencyjnej Muzeum Zabawek i Zabawy

 

 

1. „SEKRETY MISIÓW"

Miś to jedna z najpopularniejszych zabawek w historii. Wszyscy je znamy i większość z nas miała taką zabawkę, jednak jaka jest jej historia, wie niewielu. Miś narodził się w 1877 roku.

Zupełnie przypadkiem, wymyśliła go Niemka Margarete Steiff. Lekcja skierowana jest do uczniów klas I szkoły podstawowej i dzieci w wieku przedszkolnym.

 

2. „BARDZO KOLOROWE - ZABAWKI LUDOWE"

Proponowana lekcja może pomóc dzieciom w zrozumieniu własnych korzeni, uświadomić jak ważna jest kultura, tradycje, obyczaje regionu, z którego się wywodzą. Przybliży również postaci świętokrzyskich twórców ludowych. Lekcja skierowana jest do uczniów kl. 0-II szkoły podstawowej

 

3. „KILKA SŁÓW O ANIMACJI..."

Jak nakręcono Reksia, Bolka i Lolka czy Shreka? Jak rusza się Uszatek i Colargol? Czy można zrobić film bez taśmy filmowej i czy to bardzo trudne zadanie? Lekcja przybliża historię i techniki animacji filmowej. Skierowana jest do dzieci z klas I-V. szkoły podstawowej.

 

4. „MAŁY MUZEALNIK"

 Pod opieką pracowników muzeum dzieci opisują, rysują, mierzą prawdziwe eksponaty, wypełniając specjalne muzealne karty. Poznają słowo „eksponat", dowiadują się, na czym polega praca muzealnika, poznają pracę muzealnego archiwum i katalogi zbiorów. Lekcja przeznaczona jest dla dzieci w wieku od
2 klasy szkoły podstawowej.

 

 5. „SPOTKANIA Z KUSTOSZEM"

Proponowana lekcja może przybliżyć studentom praktyczne aspekty muzealnictwa, zasady dokumentacji zbiorów, wystawiennictwo, funkcję edukacyjną jaką spełnia tego typu instytucja kultury. Lekcja skierowana jest głównie do studentów uczących się na kierunkach mających w programie zagadnienia związane z dziedzictwem narodowym i muzealnictwem oraz uczniów liceów.

 

6. „POP-UP'OWE KARTKI"

 

Co to jest pop - up? Pop-up to pochodzące z języka angielskiego słowo oznaczające pojawienie się nagle
i niespodziewanie. To technika tworzenia trójwymiarowych, przestrzennych konstrukcji papierowych, które działają, opierając się na mechanice otwierania zgiętej kartki papieru.  Warsztaty przeznaczone są dla przedszkolaków i uczniów klas 0-III szkoły podstawowej.

 

7. „GEOMETRYCZNE KOMPOZYCJE"

Co to jest geometria, trójkąt, kwadrat i kółko. Czy można z nich tworzyć obrazy i fajnie się bawić? Czy figury geometryczne zdarzają się tylko w książce do matematyki? A może wszystko, co nas otacza powstało z prostych trójkątów, kwadratów i prostokątów? Zajęcia połączone z częścią praktyczną, wycinanko-rysowanką, wspierającą dziecięcą wyobraźnię.

Zajęcia przeznaczone są dla uczniów klas I-III. szkoły podstawowej.

 

8. „ZAPROJEKTUJ SOBIE DOMEK"  

Lekcja  składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej (warsztatowej).

W pierwszej teoretycznej części dzieci zapoznają się z historią domków dla lalek, poznają najciekawsze 
w historii domki dla lalek i ich wnętrza oraz pojęcie dollhause miniatures (wykonywanie miniatur domków). W drugiej części dzieci zajmą się projektowaniem domków i ich wnętrz. Do tego celu przygotowane zostaną gotowe bryły (2 moduły) do składania: domek i zamek. Po lekcji dzieci będą mogły zabrać wykonane przez siebie zamki.  Lekcja skierowana jest do uczniów klas II-IV szkoły podstawowej.

 

9. „ZAKRĘĆ MNĄ! - MAŁY BĄCZEK DO MAŁYCH RĄCZEK"

 Zajęcia składają się z dwóch części: teoretyczne  i praktycznej (warsztatowej). W pierwszej, teoretycznej części dzieci zapoznają się z historią zabawki, obejrzą prezentację multimedialną: ryciny ze starymi bąkami, z bąkami ze zbiorów Muzeum, które będzie można uruchomić. W drugiej części dzieci będą mogły tworzyć własne zabawki-bąki, które po zajęciach będą mogły zabrać ze sobą.

Zajęcia skierowane są do grupy przedszkolnej 5 latków i uczniów kl.0-II szkoły podstawowej.

 

10. „SZTAMBUCHY"

Zajęcia składają się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej (warsztatowej). W części pierwszej uczestnicy zapoznają się z pojęciem „sztambuch", z historią sztambuchów, oglądają prezentację multimedialna: przykładowe fotografie sztambuchów i pamiętników, zostają zaprezentowane sztambuch z lat 30. i 70. XX w. Następnie pogadanka połączona  z dramą o tym, a jaki sposób ludzie się ze sobą komunikują, jak poprawnie złożyć życzenia. W części drugiej uczestnicy wykonują własny sztambuch oraz umieszczają pamiątkowy wpis dla kolegi. Lekcja skierowana jest do uczniów klas I-V szkoły podstawowej.

 

11. „POSZUKIWACZE SŁÓWEK"

Przechodząc przez sale muzealne, dzieci poszukują konkretnych zabawek, które nazywać będziemy
w języku angielskim, poznając w ten sposób poszczególne słówka. Dzieci uczą się dziesięciu nazw zabawek w języku angielskim. Kolejnym etapem będzie samodzielne nazywanie napotkanych po drodze znajomych zabawek. Końcowym elementem zajęć będzie wręczenie dzieciom Certyfikatu z wykazem wszystkich na nowo poznanych słówek. Lekcja przeznaczona jest dla dzieci w wieku przedszkolnym (4 - 6 lat)

 

12. „ZABAWA Z MIGOWYM"

Dzieci odkryją czym jest migowy, poznają poszczególne słowa, z których mogą ułożyć proste zdania. Lekcja stwarza okazję otwarcia się na osoby głuchonieme. Proponowany temat to nauka języka migowego w oparciu o swobodną konwersację tematycznie związaną z zabawkami, zawierającą elementy zabawy. Dzieci mogą się również przekonać, że nauka języka migowego sama w sobie stanowi doskonałą zabawę. Na koniec otrzymują Certyfikat Uczestnika Muzealnego Kursu Podstaw Języka  Migowego. Lekcja skierowana jest do dzieci klas I-III szkoły podstawowej.

 

 

13. „W CO BYM SIĘ BAWIŁ, GDYBYM URODZIŁ SIĘ 40 LAT TEMU?"

Zajęcia przedstawiają kilka najpopularniejszych gier i zabaw PRL-u. Zaproponowane gry i zabawy będą dostosowane do wieku uczestników. Lekcja ma na celu przedstawienie historii zabaw ale również ma zachęcić dzieci do samodzielnego wykonania zabawek wzorowanych na tych z epoki PRL-u
i wypróbowywania ich w domu. Lekcja promuje ideę „Zrób to sam", którą w PRL-u realizował Adam Słodowy, zabawy w kontekście kulturowo-historycznym.

Zajęcia realizują podstawę programową w zakresie edukacji plastycznej, technicznej i historycznej.

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci z klas 0-VI. szkoły podstawowej.

 

14. „W CO BYM SIĘ BAWIŁ, GDYBYM URODZIŁ SIĘ PRZED 1000 LAT?"

Podczas zajęć uczestnicy poznają celowość zabaw zręcznościowych. Po obejrzeniu prezentacji multimedialnej, o obecności tego typu zabaw w kulturach średniowiecznych, dzieci własnoręcznie wykonają swoją zabawkę. Celem lekcji jest zaprezentowanie zabaw w kontekście kulturowo-historycznym. Zajęcia realizują podstawę programową z zakresu kształtowania koordynacji ruchowej, plastycznej, technicznej i historycznej. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci z klas I-VI. szkoły podstawowej.

 

  

Zajęcia prowadzone w Aptece Wyobraźni

 

1. „HISTORIA JEDNEJ GRY..."

Lekcja o powstaniu gry „Hodowla zwierząt", znanej dziś jako „Super Farmer".

Gra została wymyślona przez wybitnego matematyka Karola Borsuka ponad 70 lat temu. W trakcie zajęć dzieci poznają zasady gry Super Farmer oraz rozgrywają co najmniej jedną grę w 3-4 osobowych grupach. Lekcja skierowana dla uczestników powyżej 7 lat. Zajęcia realizują podstawę programową w zakresie edukacji matematycznej (dla młodszych prace na zbiorach, dla starszych rachunek prawdopodobieństwa) oraz historycznej Zajęcia zawierają lokowanie produktu.

 

2. „BAJKI  RETRO"

Dzieci pod opieką instruktora wymyślają bajkę, a potem ją ilustrują.

Dzieci oglądają bajki na starym, domowym projektorze. Dla wielbicieli starych technologii możliwy jest pokaz slajdów prezentowanych przy użyciu latarni magicznej. Lekcja przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 8 do 12 lat, a zwłaszcza dla uczniów IV klas szkół podstawowych.

 

3. „JAK BABCIA I DZIADEK UCZYLI SIĘ KREATYWNOŚCI?"

Lekcja o zagadkach logicznych znanych od  kilkunastu, kilkudziesięciu a nawet od setek lat temu. Wiele z takich zagadek do dziś nie utraciło popularności. Lekcja ma na celu propagowanie tego typu rozrywek. Rozwiązywanie zagadek skutkuje podobnym typem myślenia jak rozwiązywanie zadań matematycznych i pozwala uczyć się poprzez zabawę. Zajęcia przeznaczone dla dzieci od 5 lat, dla grup starszych 10 +, 12+, 15+ przygotowane są trudniejsze zadania.

Zajęcia realizują podstawę programową w zakresie edukacji matematycznej.

 

4. „GRY PLANSZOWE"

Gry planszowe znane są od czterech tysiącleci. Wymagają określonych plansz, pionków, elementów zasad jak i reguł, umiejętność liczenia, strategicznego myślenia lub tylko odrobiny szczęścia. Współcześnie nieco zapominane, pokonane przez gry komputerowe. Zajęcia skierowane są do uczestników od lat 10.

 

5. „GRY FABULARNE, LITERACKIE I HISTORYCZNE"

Uczestnicy poznają historie oraz ogólne zasady gier fabularnych. Lekcja ma na celu popularyzację tego typu rozrywek.  Przeznaczona jest dla uczniów powyżej 13 lat (gimnazjum i starsi).

 

6. „ABC ORIGAMI"

Podstawy origami - sztuki składania papieru. Dzieci poznają nie tylko historię origami, ale także uczą się wykonywania prostych papierowych figurek i przedmiotów. Lekcja dostosowana jest dla dzieci od 6 roku życia.

 

7. „WARSZTAT MUZYCZNY"

Podczas zajęć dzieci zapoznają się z instrumentami wykonanymi z przedmiotów codziennego użytku takich jak butelki, wiaderka, gazety, puszki i kapsle. Na prezentacji multimedialnej zaprezentowane zostaną zespoły i artyści grający na niecodziennych instrumentach (Cezik,Recyklingband,Stomp). W części warsztatowej uczestnicy wykonają z pół produktów instrumenty muzyczne takie jak grzechotki, bębenki, dzwonki, cymbałki. Na koniec zajęć odbędzie się krótki występ uczestników.

Zajęcia skierowane są dla dzieci klas I-III . Czas trwania zajęć 50 min.

 

8. „JAK ZOSTAĆ DETEKTYWEM?"

Zajęcia składają się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. W pierwszej części dzieci poznają tajniki zawodu detektywa. Różne techniki i narzędzia pracy, którymi się posługuje takie jak: pobieranie odcisków palców, książkę portretów pamięciowych, które po zajęciach będą mogły ze sobą zabrać.

 

9. „JAK ZOSTAĆ GENIUSZEM?"

Zajęcia składają się z dwóch części teoretycznej i warsztatowej. W pierwszej części wspólnie z grupą postaramy się odpowiedzieć na pytanie: czy geniuszem trzeba się urodzić? Co jest ważniejsze  przy osiąganiu sukcesu: talent, czy ciężka praca? Jakie inne cechy determinują sukces? Porozmawiamy o pasji, zainteresowaniach, predyspozycjach, o tym czy można połączyć pracę z pasją. Grupie zostaną przybliżone sylwetki osób, które łączą pracę z pasją, co dało im możliwość osiągnięcia sukcesu.

W drugiej części warsztatów dzieci zostaną podzielone na 2-3 osobowe grupy. W tych grupach będą odpowiadały na podchwytliwe pytania wyświetlane na prezentacji multimedialnej. Znajdą się tam zagadki na spostrzegawczość, wymagające niestandardowego sposobu myślenia i kreatywności. Lekcja przeznaczona  jest dla uczniów klas gimnazjalnych I-III.

 

10. PALINDROMY „ZABAWA SŁOWAMI"

 

Na lekcji uczestnicy zapoznają się z pojęciem „palindrom", ich historią oraz słynnymi autorami tych wyrażeń. Poznają też inne formy zabaw ze słowem takie jak anagram. Dzieci będą odczytywać przygotowane palindromy za pomocą lustra logopedycznego, a następnie w grupach ułożą własny palindrom. Na koniec wykonają ilustrację do poznanych na zajęciach palindromów. Zajęcia skierowane są do dzieci kl. III - VI szkoły podstawowejZabawa w dada PDF Drukuj Email
13.03.2013.

 220px-theo_van_doesburg_dadamatine

 

 

 

 

 

 

Zajęcia adresowane do uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjum, czas trwania 45 min. Uczniowie poznają: pojęcie „dadaizm", cechy tego kierunku plastyczno-literackiego, przykłady sztuki dadaistycznej, a także uczą się, jak stworzyć wiersz w stylu dada.

Zajęcia realizują PODSTAWĘ PROGRAMOWĄ w zakresie: umiejętność pracy zespołowej, umiejętności czytania i pisania, edukacja plastyczna, zajęcia techniczne. 
 
Zabawkowe zwierzątka PDF Drukuj Email
01.10.2012.

tygrys_1

 


 

 

                                                             

Warto poznać historię zabawek, gdyż człowiek i zabawki są ze sobą związani od zarania dziejów. Zabawki to genialny wynalazek, który był w posiadaniu każdego z nas. Zabawki były i są zminiaturyzowanymi  przedmiotami  ze  świata dorosłych.  Zawsze odzwierciedlały epokę, w której powstały: modę, obyczaje, technikę, wydarzenie historyczne. Sprawiały  radość, rozbudzały wyobraźnię, uczyły. Są dobrem ogólnoświatowym, nieprzemijającym, świadectwem  rozwoju kultury materialnej ludzkości. Odbiorcy: zajęcia  przeznaczone są dla dzieci wieku przedszkolnym.

Zajęcia realizują PODSTAWĘ PROGRAMOWĄ w zakresie:

- edukacja przedszkolna w zakresie wprowadzania dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijania umiejętności wypowiadania się poprzez sztuki plastyczne;

- wychowanie przez sztukę.

 

Czytaj całość…
 
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 nast. » koniec »»

Pozycje :: 1 - 2 z 15
dzieje  
www.muzeumzabawek.eu
 
KALENDARIUM
GALERIA
KONTAKT
  
DLA ZWIEDZAJĄCYCH

MUZEUM ZABAWEK I ZABAWY  ::  www.muzeumzabawek.eu  ::  poczta@muzeumzabawek.eu  ::  zaloguj