start
|
mapa
|
szukaj
  Aktualności
Książki naszego dzieciństwa
Wystawa WaKou... co? wernisaż 24 marca 2016, godz. 17:00
Najpiękniejsza Marzanna 2016 roku - GŁOSOWANIE
Warsztaty wykonywania ozdób wielkanocnych
Wesołego Alleluja! Świąteczne kartki pocztowe ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy
   Strona główna Aktualności Wesołego Alleluja! Świąteczne kartki pocztowe ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy
Wesołego Alleluja! Świąteczne kartki pocztowe ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy PDF Drukuj Email
09.03.2016.

Jak wyglądały dawne wielkanocne pocztówki? W dobie powszechnego wysyłania życzeń przez internet czy telefon komórkowy zapraszamy Państwa na mini wystawę pt. „Wesołego Alleluja! Świąteczne kartki pocztowe ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy ".

Prezentujemy na niej pocztówki dobrane tak, aby przedstawiały różnorodność tematów i stylów, od lat międzywojennych po lata 80. XX w. Projekty pocztówek często tworzyli znani malarze i ilustratorzy.

Na wystawie są kartki przedstawiające urokliwe, sielskie sceny z dziećmi i zwierzętami. Dzieci pozują również z wielkanocnymi symbolami - ogromnymi pisankami oraz baziami.

Pełne wdzięku i humoru pocztówki, których bohaterami są uczłowieczone zwierzęta, to następny element wystawy. Kurczaki i zające, przedstawione na wielkanocnych kartach (datowanych na okres międzywojenny) latają samolotem, jeżdżą na motorze czy kupują pisanki na straganie.

Kolejna grupa pocztówek nawiązuje do folkloru, przedstawia zwyczaje i obrzędy ściśle związane ze świętami Wielkiej Nocy (święcone, śmigus dyngus).

Kartki powstały w krakowskim wydawnictwie „Polonia"w l. 30. XX w.

Z okresu PRL pochodzą pocztówki zaprojektowane przez znanych ilustratorów książek: Marię Orłowską-Gabryś, Barbarę Kusak, Tadeusza Niemirskiego oraz bardzo popularne w latach 1960-1980 barwne kartki fotograficzne, wydawane przez Krajową Agencję Wydawniczą.

Wystawa zlokalizowana w holu muzeum potrwa do końca marca.

Dla zwiedzających przygotowaliśmy skan karty pocztowej z naszych zbiorów zaprojektowanej przez Tadeusza Niemirskiego z lat 50. XX w.  

 

 skan_archiwalnej_kartki_wielkanocnej_-jpg

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
dzieje  
www.muzeumzabawek.eu
 
KALENDARIUM
GALERIA
KONTAKT
  
DLA ZWIEDZAJĄCYCH

MUZEUM ZABAWEK I ZABAWY  ::  www.muzeumzabawek.eu  ::  poczta@muzeumzabawek.eu  ::  zaloguj