start
|
mapa
|
szukaj
  Aktualności
Książki naszego dzieciństwa
Wystawa WaKou... co? wernisaż 24 marca 2016, godz. 17:00
Najpiękniejsza Marzanna 2016 roku - GŁOSOWANIE
Warsztaty wykonywania ozdób wielkanocnych
Wesołego Alleluja! Świąteczne kartki pocztowe ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy
   Strona główna Aktualności Książki naszego dzieciństwa
Książki naszego dzieciństwa PDF Drukuj Email
29.03.2016.
okladkaZ okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, obchodzonego 2 kwietnia (w rocznicę urodzin H.Ch. Andersena), proponujemy powrót do wspomnień, w świat dziecięcych lektur z II połowy XX w.

Zapraszamy do muzeum w najbliższą sobotę, w godz. 11-13.
W programie: czytanie wierszy Jana Brzechwy, rozmowy
o ulubionych lekturach oraz warsztaty wykonywania zakładek do książek (zajęcia bezpłatne).

Na mini wystawie w holu muzeum pokażemy wybrane książki ze zbiorów Biblioteki Muzeum Zabawek i Zabawy. Ukochane lektury dzieci, których dzieciństwo przypadło na lata 1950 - 1990 (wybór jest subiektywny i z konieczności ograniczony). Książki Hanny Januszewskiej, Jana Brzechwy, Ewy Szelburg-Zarembiny, Ludwika Jerzego Kerna, ale również H. Ch. Andersena. Starannie wydane,
z ilustracjami artystów tej miary, co Jan Marcin Szancer, Maria Orłowska-Gabryś, Danuta Imielska - Gebethner, Bohdan Butenko, Henryk Tomaszewski, Adam Kilian i wielu innych.

W tym okresie powstało także wiele wybitnych książek autorskich, np. Mieczysława Piotrowskiego „Szare uszko" czy Janusza Stannego „O malarzu rudym jak cegła", które do dziś zachwycają swoim nowatorstwem i oryginalnością. Cieszy fakt, ze wiele z tych książek jest stale wznawianych (często jako reprinty), na fali zainteresowań czasami PRL - sztuką i wzornictwem tego okresu.

Wystawa książek, w holu muzeum, potrwa do końca maja.

Na spotkanie zapraszamy całe rodziny, ponieważ „książki dziecięce mają moc integracji pokoleń - dostarczają młodym emocji wtajemniczenia w baśń, bajkę, przygodę, starszych przenoszą w kraj lat dziecięcych..." (Anna Spiss, Książki z dziecięcej biblioteczki, „Zabawy i Zabawki" nr 1-4/2010, s.274).

W tym dniu zainaugurujemy w muzeum akcję UWOLNIJ KSIĄŻKĘ DLA DZIECI, zgodnie z ideą bookcrossingu, czyli nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w specjalnie przygotowanych miejscach, aby znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. W holu muzeum, na oznakowanej półce, będzie można zostawić „niepotrzebne" książki dla dzieci , ale również sięgnąć po książki przyniesione przez innych.

fot. okładka książki: Jan Brzechwa, "Brzechwa Dzieciom", Nasza Księgarnia, 1953  


 
następny artykuł »
dzieje  
www.muzeumzabawek.eu
 
KALENDARIUM
GALERIA
KONTAKT
  
DLA ZWIEDZAJĄCYCH

MUZEUM ZABAWEK I ZABAWY  ::  www.muzeumzabawek.eu  ::  poczta@muzeumzabawek.eu  ::  zaloguj