start
|
mapa
|
szukaj
  Aktualności
Książki naszego dzieciństwa
Wystawa WaKou... co? wernisaż 24 marca 2016, godz. 17:00
Najpiękniejsza Marzanna 2016 roku - GŁOSOWANIE
Warsztaty wykonywania ozdób wielkanocnych
Wesołego Alleluja! Świąteczne kartki pocztowe ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy
   Strona główna Ciekawostka miesiąca Waga - zabawki, symbole, horoskop
Waga - zabawki, symbole, horoskop PDF Drukuj Email
07.10.2011.

 
waga

W październikowej ,,Ciekawostce miesiąca" prezentujemy wagę jako zabawkę edukacyjną, ale nawiązujemy też do jej symboliki i znaku zodiaku.

 

Chyba wszyscy będąc małymi dziećmi bawili się w sklep, sprzedając różne rzeczy rodzicom, którzy płacili za ,,produkty" wyimaginowanymi, bądź wyciętymi z gazety pieniędzmi. Zabawa ta miała i ma na względzie naukę obycia w społeczeństwie oraz pewnych norm - np. obowiązujące kolejki, całe szczęście, że dzisiejsze znacznie się skróciły! Oczywiście nieodłącznym atrybutem tej zabawy jest waga, która uczy zasad ważenia produktów.

 

Na wystawie prezentujemy między innymi wagę jednoszalkową z lat 70.XXw. wykonaną w Spółdzielni Pracy ,,Twórczość" w Częstochowie, a także wagę dwuszalkową, która została przekazana do muzeum w latach 80. XXw. przez Częstochowskie Zakłady Zabawkarskie.

 

Wagi jednoszalkowe można było zauważyć w okresie PRL w Gminnych Spółdzielniach ,,Samopomoc Chłopska" (GS) bądź Powszechnych Spółdzielniach Spożywców ,,Społem", choć i dziś można je spotkać jeszcze w niektórych sklepach. Natomiast wagi z dwiema szalkami dominowały na targowiskach czy bazarach. Jednakże oba modele wypierane są skutecznie przez wagi elektroniczne.

 

Symbol wagi ma wiele znaczeń. Oznacza między innymi sprawiedliwość, uczciwość i równowagę. Także bezstronność w osądach, wagę cudzego grzechu oraz w przypadku sądzenia dwóch osób - o winie jednej z nich, gdy szala się przechyli. Waga jest także jednym z atrybutów Temidy, greckiej bogini prawa i dobrej rady.

 

Urodzeni w znaku Wagi (24.09 - 23.10) to ludzie o twórczej inwencji z dużą dozą intelektu, życzliwi i pełni dobrej woli. Są zrównoważeni i sprawiedliwi.

 

Jacek Gonciarz

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
dzieje  
www.muzeumzabawek.eu
 
KALENDARIUM
GALERIA
KONTAKT
  
DLA ZWIEDZAJĄCYCH

MUZEUM ZABAWEK I ZABAWY  ::  www.muzeumzabawek.eu  ::  poczta@muzeumzabawek.eu  ::  zaloguj